Bir gecede 10 bin dolardan fazla düştü! Herkes rekor beklerken uyarı geldi

Milliyet.com.tr/Özel Kripto para piyasası son yılların en sert hareketini gerçekleştiriyor. Geçtiğimiz gün 69 bin dolar seviyesinin üzerine çıkarak rekor tazeleyen Bitcoin 59 bin dolar seviyesine kadar geriledi. Piyasada bir gecede 10 bin dolardan fazla yaşanan kayıp yatırımcıları tedirgin etti. Peki piyasadaki sert hareketlerin nedeni ne? Herkes rekor beklerken uzman isimden dikkat çeken bir uyarı geldi. 

BITCOIN’DE SERT HAREKETİN NEDENİ BELLİ OLDU 

CoinTR CEO’su Ali Eşelioğlu konuyla ilgili merak edilenleri milliyet.com.tr’ye anlattı. Eşelioğlu konuşmasında şu ifadeleri kullandı: 

Spot Bitcoin ETF’lerinin piyasaya sürülmesiyle özellikle Grayscale tarafından büyük çıkışlar yaşandı ve bu durum kısa vadeli bir geri çekilmeye yol açtı. Fakat spot ETF’lere olan ilginin artması ve çıkışların azalması, piyasada olumlu bir atmosferin tekrar oluşmasına neden oldu. 

Aynı zamanda büyük balina hesapları Bitcoin alımlarına yoğunlaştı ve bu eğilim MicroStrategy gibi büyük yatırımcıların portföylerine Bitcoin eklemeleriyle daha da güç kazandı. Bu gelişmelerle birlikte yatırımcılar ellerindeki Bitcoin’i satmama ve yeni alımlar yapma konusunda teşvik edildi. Talep patlaması ve artan ilgi sonucunda Bitcoin kısa sürede %30’luk bir değer artışı yaşadı. 

Özellikle, ETF onayları ve Bitcoin Halving’in yakın zamana denk gelmesi, Bitcoin’e olan talebi artırarak tarihin en yüksek seviyesi olan 69.200 dolara ulaşmasına neden oldu. 

70 BİN DOLAR BEKLENTİSİ ZARAR ETTİRDİ! 

Ancak, birçok yatırımcı, bu seviyelerden itibaren BTC fiyatının 70.000 doların da üzerine çıkacağını düşünerek aşırı miktarda uzun vadeli işlem açtı. Bu durum, long işlemlerde birikmeye sebep oldu. Bitcoin, 70.000 doların üzerine çıkmadan önce ciddi bir düzeltme yaşadı ve bu süreçte telaşlanan ve uzun vadeli işlem açan tecrübesiz yatırımcıları elerken, kaybettiği değeri kısa sürede telafi etti. 

‘SHORT HESAPLARI DÜŞÜŞE YOL AÇTI’ 

Dünkü geri çekilmede dikkat çeken nokta ise, düşüşün Coinbase tarafından tetiklenmiş olmasıydı. Genellikle, Bitcoin vadeli işlemlerinde açılan yoğun short işlemler bu düşüşe yol açtı. Büyük balina hesaplarının veya büyük şirketlerin kar realizasyonu yapmamaları, uzun vadeli piyasa görünümünün olumlu bir şekilde devam edeceği konusunda bir işaret olabilir. 

HERKES REKOR BEKLERKEN UYARI GELDİ: 55 BİN DOLARA GERİLEYEBİLİR 

Bitcoin 69.000 dolarlık rekor seviyeyi aşmasının ardından hızlı bir ivme kazanarak 70.000 doların üzerine çıkma potansiyeline sahip. Ancak bu yükselişin sürdürülebilir olup olmadığını değerlendirmek için geri çekilmeleri göz önünde bulundurmak önemli. Güçlü bir düzeltme yaşanması halinde, Bitcoin tekrar 55.000 dolar seviyelerine geri çekilebilir. Geçmiş performansına ve mevcut boğa sezonuna bakıldığında, Bitcoin’in 150.000 dolar gibi daha yüksek seviyelere ulaşabilmesi öngörülebilir. Fakat bu tahmin zaman içinde gerçekleşebilecek potansiyel oynaklıkları ve piyasa koşullarındaki değişimleri göz önünde bulundurarak yapılmalıdır. Zaman aralığı konusunda kesin bir tahminde bulunmak zor, çünkü kripto para piyasası hızlı değişimlere açık. Ancak, önümüzdeki birkaç ay içinde Bitcoin’in genel eğilimini takip ederek ve piyasa koşullarını dikkate alarak daha belirgin bir görüş oluşturmak mümkün olacaktır. 

NİSAN AYINDA YÜKSELİŞ BEKLİYOR MUSUNUZ? 

Bitcoin, her dört yılda bir olan madenci ödüllerinin yarılanması tarihsel açıdan önemli bir dönemdir ve genellikle de fiyat üzerinde belirgin etkiler göstermiştir. Nisan ayından sonra beklenen büyük yükselişlere dair kesin bir öngörüde bulunmak zorsa da, geçmişteki yarılanma olayları Bitcoin’in değerinde artışlarla ilişkilendirilmiştir.  

Bitcoin, 2024 yılına güçlü bir giriş yaparak tüm zamanların en yüksek seviyesine yaklaştı. Madenci ödülü yarılanmalarına dair geçmiş veriler, bu tür olayların arzı azaltarak fiyat artışına yol açtığını gösteriyor. Geçmiş yarılanmalar, Bitcoin’in önemli yükselişler yaşadığı dönemler olmuştur. Bu nedenle, yarılanma sonrası kısmi düzeltmeler olsa bile, kurumsal ilginin artmasıyla büyük yükseliş potansiyeli mevcuttur. Kurumsal yatırımcıların ilgisi, Bitcoin’in daha geniş kabul görmesine ve fiyatın artmasına katkıda bulunabilir.” 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x